Prawo pracodawcy do informacji o prowadzeniu dodatkowej działalności przez pracownika

20.01.2017

W sporze Kancelaria reprezentowała pracodawcę, który wypowiedział umowę o pracę z pracownikiem, który nie poinformował go o prowadzeniu dodatkowej działalności.

Sprawa dotyczyła prawa pracodawcy do żądania od pracownika informacji o prowadzeniu dodatkowej działalności (I PK 25/16).
 
W sporze Kancelaria reprezentowała pracodawcę, który wypowiedział umowę o pracę z pracownikiem, który nie poinformował go o prowadzeniu dodatkowej działalności. W sprawie powstało zagadnienie, czy ważne jest postanowienie umowy o pracę na podstawie którego pracownik zostaje zobowiązany do informowania o zamiarze uczestniczenia w działalności innego podmiotu.
 
W dniu 11 stycznia 2017 r. Sąd Najwyższy podzielił argumentację Kancelarii, zgodnie z którą pracownik jest zobowiązany poinformować pracodawcę o prowadzeniu dodatkowej działalności.
 
Wyrok Sądu Najwyższego na istotne znaczenie praktyczne w każdym przypadku, w którym pracownik nie informuje pracodawcy o prowadzeniu dodatkowej działalności, o ile taki obowiązek wynika z umowy o pracę, nawet w przypadku jeśli pracownika nie obowiązuje zakaz konkurencji. Niepowiadomienie pracodawcy o podjęciu dodatkowej działalności stanowi podstawę od utraty zaufania i uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę z pracownikiem.

Następne artykuły

Hanna Majszczyk nowy Of Counsel

Hanna Majszczyk nowy Of Counsel

01.10.2017

Z dniem 1 października do zespołu Kancelarii dołączyła pani Hanna Majszczyk na stanowisko Of Counsel.

czytaj dalej >>

Hanna Majszczyk nowy Of Counsel
Zobacz wszystkie